Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
- Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, pan Zbigniew Seemann
- Członek Zarządu Wodzisławskiego, pan Andrzej Korbica
- Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego i Dyrektor Rydułtowskiego Centrum Kultury, który nas dziś gości, pani Janina Chlebik-Turek
- Burmistrz Miasta Rydułtowy, pani Kornelia Newy
- Wice Przewodnicząca Rady Miasta i Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin i Osób Niepełnosprawnych, pani Barbara Wojciechowska
- Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pani Jolanta Otawa
- Poseł na Sejm RP, pan Henryk Siedlaczek
- Poseł na Sejm RP, pan Ryszard Zawadzki
- Wice przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Honorowych Krwiodawców Polskiego Czerwonego Krzyża, a zarazem Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Wodzisławiu Śląskim, Pan Adam Porwoł
- Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Wodzisławiu Śl., pani Stanisława Wieczorek
Wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Wodzisławiu Śl., pani Halina Błędowska
- Kierownik Rejonowego Oddziału PCK w Wodzisławiu Śl., Pani Ludmiła Wolańska
- Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, Pani Maria Wiecha
- Pracownica RCKiK, Pani Irena Mróz
- Opiekunowie Kół Honorowego Krwiodawstwa szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego, Państwo
Danuta Jarosz, Joanna Kowalska, Krzysztof Godoś i Daniel Szuszkowski.
- Przewodniczący Miejskiego Klubu HDK PCK w Rydułtowach, Pan Marcin Hoszycki
- Prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów, pan Henryk Machnik
- Najstarszy iwieloletni opiekun naszego Szkolnego Klubu HDK PCK, Pan Henryk Wilk
- Opiekun Naszego Klubu z lat 2001 -2004, Pan Antoni Tomanek
- Opiekunka Naszego Klubu z lat 2004 -2006, PaniAnna Gościniak
- Pana Jerzy Waltar, Starszy Cechu Rzemieślników i innych Przedsiębiorców
w Wodzisławiu Śląskim
Starszą generację Honorowych Krwiodawców reprezentowali panowie Henryk Kopka i Wojciech Chelicki.
Wśród wymienionych gości byli sponsorzy naszej uroczystości i bardzo im dziękujemy za wsparcie finansowe.
- Nasze zaproszenie przyjęli także mieszkańcy Rydułtów, którzy są członkami naszego Klubu, a oddają krew rodzinnie – są to państwo Gabriela, Piotr i Marta Stabla, Państwo Jan, Dawid i Daria Poddaniec, państwo Brygida, Dominika i Paweł Mocek.
Po wysłuchaniu Hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża, członkowie naszego Klubu - Monika i Wojtek przedstawili historię i dzień dzisiejszy Honorowego Krwiodawstwa
w naszej szkole:
Tradycje Ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża i Honorowego Krwiodawstwa sięgają
w naszej szkole lat 60-tych. Idee czerwonokrzyskie były i są bliskie kolejnym rocznikom kształcącej się w naszych murach młodzieży. I dawniej, i dziś można liczyć na sporą grupę dziewcząt i chłopców, którzy nie wahają się ofiarować dla innych najcenniejszego daru – własnej krwi.
Pierwszym i wieloletnim organizatorem akcji Honorowego Krwiodawstwa w Zasadniczej Szkole Górniczej przy Kopalni ”Rydułtowy” był pan Henryk Adamczyk. Jego działalność przypadała na lata 1962 – 1974. Przez następne 9 lat opiekunem honorowych krwiodawców Szkoły Górniczej był pan Walter Żymełka. Aktywnie współpracował z Kołem PCK przy Kopalni Rydułtowy, skąd otrzymywał fundusze na paczki żywnościowe dla dawców krwi. Po przejściu pana Żymełki na emeryturę w roku 1983 w działalność czerwonokrzyską zaangażował się pan Henryk Wilk i prowadził szkolne koło Honorowych Krwiodawców aż do roku 2001.
Jeszcze za czasów Zasadniczej Szkoły Górniczej nawiązał ścisłą współpracę z Zarządem Rejonowym PCK w Wodzisławiu Śląskim. Organizował akcje oddawania krwi, które odbywało się początkowo w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Wodzisławiu, a potem w szpitalu miejskim w Rydułtowach.
Za wkład w ratowanie życia ludzkiego Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża
Odznaczył sztandar Zasadniczej Szkoły Górniczej „ODZNAKĄ HONOROWĄ”
III STOPNIA.
Te chlubne tradycje kontynuowaliśmy od roku 1993 jako Zasadnicza Szkoła
Zawodowa, a obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2. Pan Henryk Wilk
organizował też dla honorowych krwiodawców wycieczki, w tym do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie młodzież naszego Koła oddawała honorowo krew dla chorych
dzieci . Z czasem w organizację Akcji Honorowego Krwiodawstwa włączył się pan
Antoni Tomanek, nauczyciel, który sam oddając krew, był wzorem dla uczącej się młodzieży.
Wiosną 1995 roku Dyrektor Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, pani Maria Wiecha zwróciła się do Dyrekcji naszej szkoły z propozycją, żeby zorganizować wyjazdową akcję Honorowego Krwiodawstwa na terenie szkoły.
Akcja ta odbyła się 22 maja 1995 roku. Po raz pierwszy zwrócono się o honorowe dawstwo krwi do dziewcząt. Na ten apel odpowiedziały 64 dziewczęta – było ich więcej niż chłopców. Ponieważ akcja była bardzo udana, ekipa z Raciborza doszła do wniosku, że podobne wyjazdowe akcje będzie można organizować w innych szkołach czy miejscach. Ale w naszej szkole wszystko się zaczęło.
W kolejnych latach opiekunami Szkolnego Klubu Honorowych Krwiodawców byli pan Antoni Tomanek (w latach 2001 – 2004) i pani Anna Gościniak (w latach 2004- 2006). Od września 2006 roku do chwili obecnej obowiązki opiekuna pełni pani Sławomira Szuman.
Pierwsi organizatorzy honorowego krwiodawstwa, panowie Henryk Adamczyk i Walter Żymełka odeszli już na wieczny spoczynek. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy.
Natomiast pan Henryk Wilk zabrał głos – wysłuchaliśmy jego wspomnień z pierwszych lat działalności czerwonokrzyskiej.
Dzień dzisiejszy naszego Klubu to kontynuacja tradycji zapoczątkowanych w Zasadniczej Szkole Górniczej. A że tradycja zobowiązuje, my też staramy się działać „na maksa”. Oddajemy krew w akcjach szkolnych, które odbywają się regularnie co dwa miesiące czyli 5 razy w roku szkolnym.
Co roku nasz Szkolny Klub bierze udział w Ogólnopolskim Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych i Policealnych „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. W roku 2003 turniej ten wygraliśmy. Nasi krwiodawcy odebrali puchar i dyplom w Zarządzie Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Wraz z ówczesną opiekunką Klubu, panią Anną Gościniak uczestniczyli także w spotkaniu młodzieży powiatu wodzisławskiego z posłami Rzeczypospolitej Polskiej w gmachu Sejmu.
Nasz Szkolny Klub co roku plasuje się w czołówce powiatu wodzisławskiego pod względem ilości oddanej krwi. W 2007 roku strona internetowa Klubu, którą zgłosiliśmy do konkursu „NASZA SZKOŁA PROMUJE KRWIODAWSTWO PCK” okazała się najlepsza w województwie śląskim. W 2008 roku szkoła została odznaczona „MEDALEM50-LECIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA PCK” nadanym przez Zarząd Główny tej Organizacji, a w roku 2009 uhonorowani zostaliśmy Medalem Pamiątkowym Ruchu honorowego krwiodawstwa PCK „Twoja krew ratuje życie” za szczególne zaangażowanie w realizację programu aktywizującego lokalne środowiska społeczne do działań związanych z honorowym krwiodawstwem PCK.
W 2006 roku zapoczątkowaliśmy uroczyste Pasowania uczniów, którzy w danym roku szkolnym oddali krew po raz pierwszy. Uroczystość ta zawsze ma wspaniałą oprawę i jest świętem całej społeczności szkolnej. Jest też okazją do promocji honorowego krwiodawstwa i zachętą dla pozostałej młodzieży, by zechciała dołączyć do „ratowników życia”.
Chciałbym jeszcze nadmienić, że współpracujemy z innymi Klubami HonorowychKrwiodawców – swego czasu z rydułtowskimi „Krewniakami”, obecnie przekształconymi w Klub Miejski, z Klubem HDK PCK przy Kopalni ANNA w Pszowie, a także angażujemy się w pomoc charytatywną – w okresach przedświątecznych honorowi krwiodawcy rezygnują z części słodyczy, jakie otrzymują po oddaniu krwi i przekazują je dla potrzebujących do Oddziału PCK w Wodzisławiu Śląskim.
We współpracy z Komendą Hufca ZHP w Rydułtowach zbieramy plastikowe nakrętki, co owocuje dofinansowaniem sprzętu lub leczenia osób chorych i niepełnosprawnych.
Szkolny Klub Wolontariatu, którym opiekuje się także pani Sławomira Szuman istnieje już 11 lat. Wolontariuszki uczestniczą w zajęciach świetlicy „TACY SAMI” i pomagają niepełnosprawnym kolegom. Obsługują także imprezy miejskie – Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „TO JA”, Festyn integracyjny „SERCE DLA SERCA”.
W ciągu całego 50-lecia przewinęło się przez naszą szkołę bardzo wielu dawców krwi – nie sposób ich zliczyć i trudno byłoby podać choć przybliżoną ilość oddanej przez nich krwi, bo nie od początku prowadzono statystyki. Ale przecież nie o to chodzi, żeby przedstawiać sztywne liczby. Bo uratowanego życia nie da się przeliczać ani na litry krwi, ani na sztuki oddających ją ludzi.
Powyższe wypowiedzi uzupełniła prezentacja multimedialna z migawkami z życia naszego Klubu.
Jubileusz 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa był okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych członków szkolnego Klubu HDK PCK.
Były to następujące osoby:
Odznaki Zasłużony Honorowy Krwiodawca otrzymali
Odznaki Zasłużony Honorowy Krwiodawca III stopnia po oddaniu 5 litrów krwi w przypadku pań i 6 – panów wręczył wice przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady HDK PCK, pan Adam Porwoł.
Odznaka Zasłużony Honorowy Krwiodawca jest przyznawana dożywotnio i noszona jest na piersi po prawej stronie.
Takie odznaki wręczaliśmy członkom naszego Klubu w ostatnich czasach już kilkakrotnie. Odznakę III stopnia otrzymali: Alicja Opił, Magda Krukówka, Robert Celejewski, Dawid Deńczyk, Darek Brachman, Zbyszek Harazim, Przemek Sznajder, Robert Glenc, Michał Michalik, Pani Daria Poddaniec, pani Beata Szczepaniak, pani Joanna Bizon.
Odznakę II stopnia, po oddaniu ponad 12 litrów krwi odebrali Tomek Mika i Piotr Blokesz.
Oddawanie krwi wielu naszym absolwentom „weszło w krew”. Jedni uczestniczą
w naszych szkolnych akcjach, inni oddają krew w aktualnym miejscu swojego zamieszkania czy pobytu. Idea ratowania życia, zaszczepiona w szkole, jest im ciągle bliska w dorosłym życiu. Na uroczystość zaproszeni zostali tegoroczni maturzyści, którzy wyróżniali się wspaniałą postawą i wkładem w ratowanie życia. Byli to Agnieszka Porwolik, Patrycja Szewczyk i Dawid Obartuch. Opiekunka Klubu przygotowała dla nich pamiątkowe dyplomy 50-lecia.
Spośród aktualnych naszych uczniów dyplomami i drobnymi upominkami zostali uhonorowani Magda Górniak, Kasia Wróblowska, Ola Hulbój, Patrycja Puzio, Łukasz Klimas, Grzegorz Drazik i Arek Kampik, a także panie Beata Szczepaniak i Brygida Mocek. Wymienione osoby uczestniczą niemal w każdej organizowanej przez nas zbiórce krwi.
Naszymi gośćmi byli także Państwo Piotr, Gabriela i Marta Stabla. Marta była naszą uczennicą. Jej rodzice są nam wierni już od kilku lat i oddają bardzo systematycznie krew
w szkolnych akcjach. Zapewne byli wzorem dla córki, która z chwilą ukończenia 18 lat dołączyła do Klubu i jest ciągle z nami.
Rodzinne oddawanie krwi jest także udziałem Państwa Jana Poddańca oraz jego córki Darii i syna Dawida. Honorowymi Dawcami Krwi jest również pani Brygida Mocek oraz dwoje jej dzieci – Paweł, absolwent naszej szkoły oraz Dominika. Wymienione rodziny również otrzymały dyplomy i upominki.
Jednym z członków naszego Klubu jest pani Małgorzata Kochanowicz. Krew oddawała wspólnie z mężem. Ale także kilkakrotnie reprezentowała nas wraz z całą swoją rodziną w Pszowskim Rajdzie Samochodowym Honorowych Dawców Krwi o Puchar Dyrektora RCKiK w Raciborzu. W rajdzie nie tylko chodzi o pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie, ale także należy wykazać się wiedzą czerwonokrzyską, sprawnością i umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Ekipa pani Małgosi startowała z powodzeniem, zajmując czołowe miejsca. Opiekunka Klubu również dziękowała Państwu Kochanowicz, no i wreszcie wszystkim współpracownikom za pomoc w uświetnianiu wszystkich imprez czerwonokrzyskich w szkole.
Po tej oficjalnej części Uroczystości Jubileuszowej obejrzeliśmy autorski program artystyczny, przygotowany przez młodzież pod kierunkiem pani Justyny Zarębskiej-Mańki.
Druga część uroczystości to kolejna bardzo ważna chwila w życiu Klubu HDK PCK oraz uczniów szkoły - uroczyste Pasowanie tych spośród nich, którzy w ostatnim czasie podjęli odważną i dojrzałą decyzję i oddali krew po raz pierwszy. Pasowania dokonał wice przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Honorowych Krwiodawców PCK, pan Adam Porwoł. Pani Maria Wiecha, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu wręczała pamiątkowe upominki, których sponsorem było RCKiK.
Do uroczystego pasowania przystąpiło 31 uczniów.
Pani Szuman gratulowała wszystkim pasowanym i dziękowała w imieniu bezimiennych chorych, którym bezinteresownie honorowi dawcy pomagają. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „Człowiek jest wielki nie przez to kim jest, nie przez to co ma, ale przez to czym dzieli się z innymi”. Ci nowi dawcy są wielcy, bo innym dają cząstkę siebie. Czyż może być większa pomoc drugiemu człowiekowi, niż ratowanie jego życia?
Po pasowaniu – tradycyjna wspólna fotka.
Nasz Jubileusz był okazją do ogłoszenia w szkole konkursu na plakat „50 lat Honorowego Krwiodawstwa w szkole na Orłowcu” Najlepsze prace zostały nagrodzone. I tak
Autorzy nagrodzonych prac otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.
Następnie głos zabrał Pan Dyrektor oraz zaproszeni goście. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, statuetki, kwiaty i podziękowania. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, w których doceniono naszą działalność, podkreślano szczytny cel honorowego krwiodawstwa i wieloletniego trudu w jego promowaniu wśród młodzieży i lokalnej społeczności Rydułtów.
Piosenka „Moja i twoja nadzieja” zakończyła uroczystość. Mamy nadzieję, że w następnych latach Honorowych Krwiodawców nie zabraknie i ciągle będziemy bezimiennie ratować czyjeś życie.
Dyrekcja Szkoły i opiekun Szkolnego Klubu HDK PCK dziękują wszystkim sponsorom uroczystości oraz fundatorom nagród i upominków:
- Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu;
- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rydułtowach;
- Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śląskim;
- Pani Barbarze Wojciechowskiej i Świetlicy „TACY SAMI”;
- Panu Henrykowi Siedlaczkowi, Posłowi na Sejm RP;
- Panu Jerzemu Waltarowi;
- Panu Antoniemu Tomankowi;
- Panu Mariuszowi Krawczyńskiemu i Przedsiębiorstwu „RANCHO”;
Dyrektor szkoły
Wicedyrektor
Kierownik szkolenia praktycznego
Przewodnicząca:Wanessa Wieczorek
Zastępca:Jakub Rymer
Członkowie:Kamila PietroniecTomasz Mika
Zgodnie z Porozumieniem nr WO.031.5.2024 z dnia 21 sierpnia 2024r. w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego uczniom szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wodzisławski, opiekę stomatologiczną nad uczniami szkoły zapewnia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Lexstom” Usługi Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim przy ul. 26 Marca 164.W ramach sprawowanej opieki stomatologicznej lekarz dentysta wykonuje:1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia,2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia.
Pełna treść informacji
Czytaj więcej
Stowarzyszenie Obywatelska 30
Jesteśmy grupą przyjaciół szkoły. Stowarzyszenie zrzesza uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły.