foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum
Technik logistyk (specjalnosc wojskowa)
Technik logistyk
Technik fotografii i multimediow
Technik żywienia i usług gastronomicznych
(dietetyka)
Branżowa Szkoła I stopnia
Klasa wielozawodowa
(kucharz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa i inne)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

w Rydułtowach

FE WER UE EFS COLOR 01 01

Ostatnie tygodnie roku szkolnego na długo pozostaną w pamięci logistyków z Technikum w Rydułtowach, którzy mieli możliwość odbyć dwutygodniowe praktyki zawodowe w firmach w Dublinie.

Czytaj cały artykuł...

W dniach 25 – 29 maja nasi logistycy szlifowali swojej wojskowe umiejętności na obozie w Jednostce Wojskowej  4115 Gliwice. Obóz zorganizowany był w ramach Pilotażowego Projektu Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla uczniów 3Ta zaliczenie tego wyjazdu to element obowiązkowy programu. Od pierwszego dnia żołnierze z desantu pokazali jak wygląda prawdziwe żołnierskie życie. Łatwo nie było jednak dla naszych uczniów to niesamowita możliwość poznania i doświadczenia tego czego doświadcza każdy nowo przybyły elew za murami jednostki wojskowej. Kadeci przez 5 dni szlifowali umiejętności m.in.: z taktyki, bronioznastwa, inżynierii pola walki czy pierwszej pomocy. Jednak i tak najważniejsze doświadczenia to możliwość rozmowy z instruktorami – zawodowymi żołnierzami, poznanie zasad panujących na kompanii czy skosztowanie przysmaków z żołnierskiej stołówki. 

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do kontyuacji programu "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe" Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w programie otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa. Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu, po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe SZ RP. Dla młodzieży resort zapewni również ułatwienia w zakresie aplikowania do wojskowej służby zawodowej lub kandydackiej.

W ośrodku Leśna Polana odbył się kolejny już obóz, w ramach projektu Polsko – Czeskiego. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie 1 i 2 klasy o profilu wojskowym. 36 uczestników z Polski i Czech wzięło udział w zajęciach strzeleckich, samoobronie, nurkowaniu, udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności taktyczne w meczu paintball. Mogli przetestować wytrzymałość swoich rąk i odporność na lęk wysokości na ściance wspinaczkowej. Były gry i zabawy, wycieczki i dużo uśmiechu.

 

Jerzy Sądel

Nasi logistycy na zajęciach wojskowych nie tylko uczą się teorii siedząc w szkolnej ławce. Większość zajęć to ćwiczenia praktyczne takie jak musztra, bronioznastwo, topografia czy przeciwchemia. Ostatnie zajęci dla klasy 1Ta to nauka inżynierii pola walki oraz wykonanie okopu do postawy strzeleckiej leżącej. Sami zobaczcie jak wspaniale spisali się nasi kadeci!
Klaudia Szombara

8 marca nasi kadeci udali się do Świętochłowic na "Spotkanie pokoleń" zorganizowane w Muzeum Powstań Śląskich przez 13 Śląską Brygadę Obony Terytorialnej. Prócz zwiedzania muzeum uczniowie mieli możliwość rozmowy z wnukiem Konstantego Wolnego - pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego. To już kolejne spotkanie i okazja do rozmowy z żołnierzami OT, tym razem kadeci poznali również dowódce brygady płk. Tomasza Białasa.

Pilotażowy program MON dla klas mundurowych, który realizujemy od początku roku szkolnego daje naszym logistykom wiele nowych możliwości! Co miesiąc zajęcia odbywają się w JW 4115 Gliwice, gdzie kadeci poznają i doskonalą różne umiejętności wojskowe. Musztra, taktyka, samoobrona, łączność, SERE, przeciwchemia to tylko część zagadnień, które są realizowane na zajęciach w jednostce wojskowej. Dodatkowo przyznane dotacje z MON pozwoliły na zakup sporej ilości sprzętu wojskowego, który pozwala na prowadzenie praktycznych zajęć w naszej szkole. Poniżej kilka zdjęć z wyjazdów do 6 Batalionu Powietrznodesantowego.

5 lutego br. w naszej szkole zawitali przedstawiciele 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz oficerowie wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. Zaproszeni goście zaprezentowali wiele istotnych informacji o służbie w najnowszym - piątym rodzaju sił zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Dodatkowo oficerowie z WKU przypomnieli najważniejsze kwestie dotyczące kwalifikacji wojskowej, która w naszym regionie już się rozpoczęła. Logistycy z ciekawością wysłuchali wykładu oraz wielu wśród nich wyraziło zainteresowanie służbą w OT.

Uczniowie i uczennice klas II Ta, II Tb i IV Ta wzięli udział w obozie sportowym w ramach projektu "Kalejdoskop zawodów". Obóz odbył się w ośrodku Orientka w miejscowości Stara Ves w Czechach. Zapraszam do obejrzenia foto relacji.

 

 slubowanie2018

            W Rydułtowach za sprawą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 tworzy się nowa tradycja. 8 października na rydułtowskim Rynku już po raz czwarty odbyło się bowiem uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej "mundurowej", poprzedzone piękną mszą św. w kościele św. Jerzego.

            33 kadetów, uczących się w ZSP 2 zawodu logistyka, z pasją zdobywa umiejętności wojskowe i bliskie im są wartości patriotyczne, czego dowodem były słowa przyrzeczenia.

Uczniowie ślubowali na sztandar ZSP 2 " służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej - bronić jej niepodległości i granic - strzec honoru młodego Polaka - nosić mundur z dumą i chwałą", ale także "pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności - służyć bliźnim w potrzebie".

            Impreza odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w ścisłej współpracy z WKU w Rybniku. Przeglądu pododdziałów dokonał zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Rybniku major Krzysztof Szmyt, on także odebrał kończącą uroczystość defiladę, w czasie której kadetów z ZSP2 dzielnie wspierali ich koledzy z klasy wojskowej ZDZ w Rybniku.

            Splendoru wydarzeniu dodała obecność zaproszonych gości: Starosty Wodzisławskiego pana Ireneusza Serwotki, Wicestarosty pani Danuty Maćkowskiej, Członka Zarządu Powiatu pani Janiny Chlebik-Turek, Naczelnika Wydziału Oświaty pani   Katarzyny Zöllner – Solowskiej. Władze Rydułtów reprezentowała pani Burmistrz Kornelia Newy oraz Przewodniczący Rady Miasta pan Lucjan Szwan. Przybyli również księża, zaproszeni radni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz inni szacowni goście.

            Podniosły nastrój potęgowały utwory marszowe grane przez Orkiestrę Wojskową z Bytomia, która swym kunsztem muzycznym i wojskową prezencją zachwyciła zebranych.

            Całość prezentowała się imponująco i na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonych na płycie rydułtowskiego Rynku zaproszonych gości, mieszkańców miasta, uczniów ZSP 2 i dumnych rodziców młodych kadetów.

            Na koniec warto dodać, że związki ZSP2 z wojskowością, zapoczątkowane w 2015 roku podpisaniem Porozumienia z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku, z każdym rokiem stają się bardziej dostrzegalne. Dowodem, oprócz ponad 120 kadetów uczących się aktualnie w szkole, jest ostatni wielki sukces. Szkoła objęta została bowiem pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół prowadzących pion certyfikowanych

klas mundurowych.

Cóż, zapowiada się, że ceremoniały wojskowe zagoszczą w Rydułtowach na dłużej.

Justyna Zarembska-Mańka

 W D S

W dniu 13 września br. klasa 3 Ta uczestniczyła w pierwszym Wojskowym Dniu Szkoleniowym realizowanym w Jednostce Wojskowej 4115 Gliwice. Kadeci pod czujnym okiem żołnierzy doskonalili swoje umiejętności z zakresu musztry oraz bronioznastwa. Wyjazd do gliwickiej Jednostki to jedno z wielu przedsięwzięć przewidzianych w ramach „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Kolejny wyjazd już za miesiąc!

7 marca młodzież naszej szkoły gościła w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Gliwicach.

Wizyta była efektem podpisanego na początku roku porozumienia z Wydziałem Studiów Społecznych tej uczelni.

Nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w konferencjach i sesjach naukowych, zajęciach terenowych, wykładach otwartych i innych formach aktywności naukowej. Współpraca dotyczyć będzie również wspólnej wymiany doświadczeń z zakresu metodyki nauczania, integrowania środowiska uczniowskiego z młodzieżą studencką oraz organizacji wspólnych wydarzeń.

Kabum na WSB to projekt drzwi otwartych, który skupia młodzież ponadgimnazjalną z klas o profilu mundurowym wokół pasji związanej z bezpieczeństwem. Podczas II KABUM frekwencja była bardzo wysoka a aula Wydziału pękała w szwach.

Na wstępie uczestnicy drzwi otwartych mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym i indywidualnym wyposażeniem żołnierza, które prezentował 6 BATALION POWIETRZNOSENATOWY w Gliwicach. Później odbyło się szkoleniem pt.: „Aktywny Strzelec” – które przeprowadził już po raz drugi Podoficer zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Przemysław MAJCHER. Szkolenie jak zwykle wzbudziło wiele emocji.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał zaświadczenie udziału w wydarzeniu, w ramach którego odbyło się szkolenie pt.: Jak ustrzec się przed atakiem aktywnego strzelca, ćwiczenia praktyczne z użyciem środków pozoracji oraz pokaz broni i wyposażenia. Kolejnym etapem drzwi otwartych było przedstawienie oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie z nagrodami.

6 marca 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku spotkanie z przedstawicielem Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach mające na celu przybliżenie specyfiki służby w formacji,

   zw1
zw3 zw4
28515121 840554909461485 3897311689290953102 o   28516217 840554892794820 1474556093797044091 o
28698413 840562256127417 7506198286928085042 o

W niedziele 4 marca, przy pięknej słonecznej pogodzie i lekkim mrozie, reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w Żorach w IV edycji „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”.
Zaplanowano dwie trasy: Bieg Pamięci „Lalka” na dystansie 1963m ku pamięci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych (dystans nawiązuje do daty jego śmierci w 1963 r.) oraz Bieg Główny na dystansie 5 km.

Na starcie stanęło około 360 zawodniczek i zawodników.
W ramach Biegu Głównego rozegrano współzawodnictwo klas mundurowych, do którego zaproszono uczniów szkół współpracujących z rybnicką WKU: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Raciborzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach, Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu – Zdroju oraz Zespół Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach.

Nasze drużyny zaprezentowały się znakomicie zajmując drugie i trzecie miejsce.

Drużyna chłopców - II miejsce
Paweł Bezuch, Dawid Cieślik, Karol Dunkel, Kamil Czogała

Drużyna dziewcząt - III miejsce
Wiktoria Kabut, Sandra Tomecka, Karolina Banet, Joanna Wojdała

Opiekunem młodzieży był pan Jerzy Sądel 

Na terenie województwa śląskiego każdego roku ujawnia się kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych!
Są ludzie, którzy narażając własne życie rozbrajają te groźne jeszcze ciągle ładunki.

12 lutego 2018 r. uczniowie naszych klas mundurowych mieli okazję spotkania się z żołnierzami Patrolu Saperskiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Żołnierze przedstawili zadania patrolu saperskiego, podstawowe wyposażenie, a także zaprezentowali filmy dokumentujące podejmowane przez nich działania wynikające ze zgłoszeń o ujawnieniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Zajęcia wzbogaciła prezentacja wybranych środków bojowych.

Copyright © 2022 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.