ul. Obywatelska 30, 44-280 Rydułtowy
  8.00-15.00

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach

  • Góra obraz 8
  • Góra obraz 10
  • Góra obraz 2
  • Góra obraz 3
  • Góra obraz 4
  • Góra obraz 7
  • Góra obraz 5
  • Góra obraz 6
  • Góra obraz 9
  • Góra obraz 1

Praktyki zawodowe w Sofii

Monika i Karolina realizują swoje praktyki w restauracji Made in Blue, wyróżnionej tytułem najlepszej restauracji 2017 roku w Sofii. www.facebook.com/madeinbluesofia

Praktyki zawodowe w Sofii

To, co podaje się w restauracji „Secret by Chef Petrov” musi być nie tylko smaczne i zdrowe, ale również pięknie podane. 

Dawid Zając i Sonia Kula nabywają nowe umiejętności z zakresu ekspedycji potraw w znanej sofijskiej restauracji. Spod ręki Dawida wychodzą właśnie żelatynowe ozdoby talerzy. 

safe image safe image 1
safe image 2 28985575 171863283611034 5660608905756016640 n

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej tej restauracji: http://www.luxuryrestaurantawards.com/li…/secret-chef-petrov

„Food Show” 2018 – święto żywności i kulinariów

W dniu 13 marca uczniowie naszej szkoły, głównie klas o profilu gastronomicznym, wzięli udział, na zaproszenie organizatorów, w drugiej już edycji „Food Show” – święta, które co roku przyciąga do Katowic miłośników gotowania i dobrego jedzenia.

Impreza odbywała się przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. „Food Show” to unikalne wydarzenie kulinarne branży spożywczo- gastronomicznej. Na młodzież czekały więc prezentacje produktów żywnościowych, zarówno tradycyjnych, jak i nowych, degustacja tych produktów, pokazy kulinarne, degustacja potraw, spotkania z mistrzami kuchni, blogerami kulinarnymi. Mieliśmy okazję też śledzić zmagania kelnerów biorących udział w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Kelnerskich oraz podziwiać nowoczesny sprzęt gastronomiczny ( ramach II edycji Food Show odbywała się V edycja Gastrosilesii).
Uczniowie nie tylko miło i „smacznie” spędzili czas, ale przede wszystkim mieli okazję zweryfikować i poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny zdrowego żywienia i gotowania oraz zdobyć nowe doświadczenia. Cieszyły ich też drobne zakupy dokonane na targach oraz próbki produktów otrzymane od wystawców. Młodzież myśli już dzisiaj o kolejnej edycji tego wspaniałego kulinarnego święta.

Iwona Wrożyna

Drobiowe inspiracje uczniów klasy 2 Tc

Desery Walentynkowe

21 lutego odbył się w naszej szkole konkurs gastronomiczny: " Desery Walentynkowe".
W zmaganiach wzięli udział uczniowie klasy II Tc, kształcący się w zawodzie technikum żywienia i usług gastronomicznych: Laura Biernat, Zuzanna Nogły, Natalia Fojcik, Łukasz Piontek, Dawid Franiczek, Nikola Glenc, Wiktoria Żydek, Karolina Wolny, Natalia Iwańska oraz uczniowie klasy IIIa: Żaneta Skrzypiec, Karolina Gąska,Mateusz Skupień, Rafał Mucha.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce: Żaneta Skrzypiec i Karolina Gąska
" Karmelowe love"
II miejsce: Karolina Wolny i Natalia Iwańska
" Różana fantazja"
III miejsce: Nikola Glenc i Wiktoria Żydek
" Fondant czekoladowy z musem truskawkowym w towarzystwie karmelizowanej pomarańczy".

Desery oceniała komisja w składzie: Alicja Pawliczek, Elżbieta Kałużny i Krzysztof Firut.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejny konkurs.

Alicja Pawliczek i Elżbieta Kałużny

Powiatowy Konkurs Gastronomiczny "Danie wegetariańskie w śląskiej aranżacji"

Nikola Glenc i Dawid Franiczek z kl. II Tc Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
zajęli II miejsce w Powiatowym Konkursie Gastronomicznym "Danie wegetariańskie w śląskiej aranżacji", który odbył się 20 lutego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.

Nasi uczniowie przygotowali wspaniałą potrawę " Roladkę z pora z czarną soczewicą z dodatkiem puree z czerwonej kapusty w duecie majonezu z konfitowanego ziemniaka".

Uczniów do konkursu przygotowała pani Alicja Pawliczek. Gratulujemy!

XII Dni Promocji Zdrowia

Już po raz dwunasty, w sobotę 23 września Rydułtowy stały się miejscem wielkiej akcji profilaktycznej. W pomieszczeniach SP nr 1 im. Karola Miarki odbyły się XII Dni Promocji Zdrowia zorganizowane przez Miasto Rydułtowy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku uczniowie naszego Technikum, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (Sonia Kula, Roksana Łabiuk, Natalia Norek, Karolina Szynol i Dawid Zając) wzięli udział w obsłudze zaproszonych gości (lekarzy, pielęgniarek, dietetyków …).
Nasi uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności kelnerskie, ale mieli też okazję skorzystać z szerokiej gamy badań lekarskich, porad m.in. dietetycznych, kosmetycznych, zrelaksować się podczas masażu, czy też wykonać makijaż, zabieg pielęgnacyjny na dłonie itd.
Nasze zaangażowanie i czynny udział w tej akcji jest również dla nas źródłem ogromnej satysfakcji, że mogliśmy wspomóc działania Miasta Rydułtowy w zakresie aktywizacji społeczeństwa w kierunku zdrowego trybu życia oraz zrobić coś na rzecz drugiego człowieka. To również kształtuje postawy naszych uczniów, wychowuje ich w duchu wzajemnej pomocy i otwarcia na potrzeby innych. Serdecznie dziękujemy im za pomoc i zaangażowanie.

Iwona Wrożyna

„Wiosenny stół pięknie nakryty” – powiatowy konkurs kelnerski

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli podsumowuje konkursy jakie zostały zorganizowane w bieżącym roku szkolnym.
12 czerwca o godzinie 12.00 w I Liceum w Wodzisławiu Śląskim zostaną wręczone wyróżnienia dla zwycięzców.

Nasi uczniowie również znajdą się w gronie najlepszych!

28 marca sześcioro uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięło udział w powiatowym konkursie kelnerskim pt. „Wiosenny stół pięknie nakryty”. Byli to: Angelika Paulus i Krzysztof Firut z klasy 4Ta, Justyna Czorny i Ewelina Ledwoń z 3Ta oraz Sonia Kula i Natalia Norek z 2Tb. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Patronat objął Dom Gościnny „Jordan” w Wodzisławiu Śl.
Zadanie konkursowe obejmowało nakrycie i dekorację stołu zgodnie z tematem oraz sztuką kelnerską, tj. z zachowaniem wszystkich zasad związanych z nakrywaniem i dekorowaniem stołów. Uczniowie, pracując w dwuosobowych zespołach, zaskoczyli nas niezwykłą pomysłowością, oryginalnością i estetyką przygotowanych stołów.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły – Angelika Paulus i Krzysztof Firut z klasy 4Ta.

Do udziału w konkursie młodzież przygotowywała pani Iwona Wrożyna.

Rimini - dzień pierwszy

Nasza młodzież już na miejscu. Podróż do Włoch przebiegła bez zakłóceń, wszystko w należytym porządku.

Dziś rozpoczyna się praktyka uczniów w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik handlowiec.

rimini 1 rimini 2 rimini 3

„Food Show” – najbardziej apetyczna impreza w regionie

17 marca uczniowie naszej szkoły, głównie klas o profilu gastronomicznym, wzięli udział, na zaproszenie organizatorów, w pierwszej edycji „Food Show” – święta żywności i kulinariów.
Impreza odbywała się przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i gromadziła rzesze pasjonatów kuchni i dobrego jedzenia. Wśród atrakcji, które czekały na naszą młodzież należy wymienić m. in. targi żywności, pokazy kulinarne, spotkania z mistrzami kuchni, a także degustacja przygotowywanych przez nich potraw i prezentowanych przez wystawców produktów. Uczniowie wrócili z „Food Show” bardzo zadowoleni.
Udział w tym wydarzeniu był dla nich niezwykle ciekawym i pożytecznym doświadczeniem, wspaniałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu żywności i gotowania. Umożliwiła im to degustacja zarówno tradycyjnych, jak i nowych produktów, ulotki i foldery zabrane do domu, a także możliwość zadawania pytań ekspertom z dziedziny żywienia i mistrzom gotowania. A najważniejsze, że było bardzo apetycznie, a w dodatku w przemiłej atmosferze.
Młodzież czeka już na drugą edycję tego wspaniałego kulinarnego święta.

Iwona Wrożyna

Magiczny stolik zakochanych

W dniu 14 lutego z okazji Walentynek odbył się konkurs kelnerski skierowany do wszystkich uczniów klas o profilu gastronomicznym. W konkursie wzięło udział 5 dwuosobowych zespołów. Byli to uczniowie klasy drugiej, trzeciej i czwartej kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Zadanie konkursowe obejmowało nakrycie i dekorację stołu zgodnie z okazją. Ocenie podlegał właściwy dobór bielizny i zastawy stołowej, elementów dekoracyjnych, zachowanie wszystkich zasad nakrywania i dekorowania stołów, przede wszystkim zaś pomysłowość, oryginalność i estetyka nakrycia. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Wszystkie stoły robiły niezwykłe wrażenie, a atmosfera jaką stworzyli uczniowie podczas konkursu była prawdziwym balsamem dla duszy. W gronie zwycięzców znaleźli się:

  1. Karol Krakowczyk i Mateusz Kubiak z klasy 4Ta – 1 miejsce
  2. Jagoda Kuczera i Natalia Moric z klasy 3Ta – 2 miejsce
  3. Sonia Kula i Natalia Norek z klasy 2Tb – 3 miejsce

Wyróżnienie za udział w konkursie otrzymały uczennice klasy 3Ta- Justyna Czorny i Ewelina Ledwoń oraz uczennice klasy 2Tb – Paulina Firut i Kinga Westerlich. Oprócz nagród, które zakupiła szkoła zwycięskie zespoły otrzymały też nagrody ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego. Zostały one wręczone przez P. Julię Kloc-Kondracką i P. Roberta Lepkowskiego, których mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, za ogromne zaangażowanie. Wasze umiejętności i kreatywność przekroczyły nasze oczekiwania. Zapraszamy i zachęcamy do dalszej współpracy.

Iwona Wrożyna

Słodkie Walentynki

14 lutego świętowaliśmy DZIEŃ ZAKOCHANYCH.
W naszej szkole, odbyły się dwa konkursy - gastronomiczny "SŁODKIE WALENTYNKI" oraz kelnerski "MAGICZNY STOLIK ZAKOCHANYCH".
Rywalizację uświetnili przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego z Katowic. Agencja ufundowała dodatkowe nagrody dla zwycięzców.

I miejsce - za CZEKOLADOWE BROWNIE Z KASZY JAGLANEJ Z SORBETEM MALINOWYM- Marta Sędzimir i Natalia Michałek - kl. 3a
II miejsce - za FONDANT CZEKOLADOWY Z SOSEM TRUSKAWKOWYM I ZIEMIĄ MIGDAŁOWĄ - Nikola Glenc i Dawid Franiczek - kl. 1Tc
III miejsce - za HERBATNIKOWE DELICJE - Martyna Wysłucha i Nikoletta Truszkowska - kl. 2Tb.

Za magiczne stoliki zakochanych nagrody otrzymali - I miejsce - Mateusz Kubiak i Karol Krakowczyk - kl. 4Ta, II miejsce Natalia Moric i Jagoda Kuczera - kl. 3Ta, III miejsce - Natalia Norek i Sonia Kula - kl. 2Tb. 

Wszystkim biorącym udział bardzo dziękujemy i gratulujemy sukcesów! 

VIII Bielski Konkurs Kulinarny

 Uczniowie klasy I Tc, Nikola Glenc i Dawid Franiczek reprezentowali naszą szkołę w VIII Bielskim Konkursie Kulinarnym, który odbył się 16.02 2017 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku Białej.

Głównym celem konkursu było promowanie wśród młodzieży tradycji kulinarnych.
Temat konkursu "Finezja smaku potraw półmięsnych z uwzględnieniem ciasta, mięsa, marchwi i miodu".
Nikola sporządziła "Placuszki z czarnuszką przekładane mięsem w sosie szpinakowym i wiśniowo-miodowym z karmelizowaną marchewką".
Dawid natomiast "Roladkę z ciasta pierogowego/puree z marchewki/sos miodowo-musztardowo-pomarańczowy/śmietana limonkowo-miętowa".

Nasi uczniowie wspaniale się zaprezentowali. Mimo, że nie znaleźli się w pierwszej trójce konkurs 
dostarczył im wielu wrażeń i emocji. Był dla nich dobrą lekcją, która będzie procentować w przyszłości.

Alicja Pawliczek

Śląska kaczka sous vide

W środę 9 listopada w wodzisławskim Ekonomiku odbył się konkurs gastronomiczny pod tytułem "ŚLĄSKA KACZKA SOUS VIDE".
Nasi uczniowie - Angelika Paulus oraz Krzysztof Firut reprezentowali naszą szkołę przygotowując potrawę pod nazwą "Kaczka z puree z czerwonej kapusty z sosem, batatem i wodzionką".

Przygotowywanie fondue czekoladowego

foto p.Iwona Wrożyna

foto p.Iwona Wrożyna

Z wizytą u dietetyka

Uczniowie klasy 4Ta kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych dzięki wizycie w poradni dietetycznej DIETIKON w dniu 2 listopada mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu żywienia dietetycznego.
Panie prowadzące poradnię – Alicja Czakon i Barbara Herok udzieliły naszym uczniom wiele cennych wskazówek, jak zdrowo i rozsądnie się odżywiać, jak utracić zbędne kilogramy, czy też poprawić stan odżywienia. Wykonały również chętnym osobom badanie składu ciała za pomocą profesjonalnego analizatora oraz dokonały analizy wyników.
Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie, poświęcony czas, a przede wszystkim za cenne porady żywieniowe oraz zapoznanie uczniów z tajnikami zawodu dietetyka. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Iwona Wrożyna

Strona 3 z 7

Kształcenie zawodowe

Światowy Dzień Żywności